Kontakt

Personal

Rektor
Philip Geister

philip.geister@newman.se
018-580 07 01

Mottagning efter överenskommelse

Vicerektor
Christine Zyka

christine.zyka@newman.se
070-562 11 52

Mottagning efter överenskommelse

Studierektor
Erik Åkerlund

erik.akerlund@newman.se
070-942 97 68

Mottagnings- och telefontid: måndag, tisdag, torsdag kl. 10.00–12.00.

Personalansvarig
Tamilla Johansson

tamilla.johansson@newman.se
018-580 07 09

Kursadministratör
Elina Centeno

elina.centeno@newman.se
018-580 07 00/02

Mottagnings- och telefontid: måndag, onsdag, fredag kl. 10.00–12.00. För eventuella avvikelser, se Aktuellt.

Ansvarig för internationellt utbyte
Felicia Johnson

felicia.johnson@newman.se

Ansvarig för externa relationer
Thomas Idergard

thomas.idergard@newman.se

Projektkoordinator ”Praktikum im Norden”
Ricarda Clasen

ricarda.clasen@newman.se

Lärare

Helena Bodin
Professor, högskolelektor i litteraturvetenskap

helena.bodin@newman.se
018-580 07 05

Mottagnings- och telefontid säkrast måndagar.

Philip Geister
Högskolelektor i teologi

philip.geister@newman.se

Gösta Hallonsten
Adjungerad professor i systematisk teologi

gosta.hallonsten@newman.se

Fredrik Heiding
Högskolelektor i teologi

fredrik.heiding@newman.se
018-580 07 18


Mathias Nygaard
Högskolelektor i exegetik

mathias.nygaard@newman.se

Ulf Jonsson
Professor i religionsfilosofi

ulf.jonsson@newman.se
018-580 07 15

Tomas Orylski
Docent, högskolelektor i systematisk teologi

tomas.orylski@newman.se
070-480 77 69

Christine Zyka
Högskolelektor i filosofi

christine.zyka@newman.se

Erik Åkerlund
Högskolelektor i filosofi

erik.akerlund@newman.se

Magnus Nyman
Professor i idé- och lärdomshistoria

magnus.nyman@newman.se
073-707 26 00

Övrigt

Återkommande timlärare

Barbara Crostini (koordinator för patristikseminariet)
Kjell Blückert (kyrkohistoria)
Ulf Borelius (sociologi)
Anna Minara Ciardi (kyrkohistoria)
Tomas Ekenberg (filosofi)
Hedvig Larsson (religionshistoria, kyrkohistoria)
Iva Lucic (kyrkohistoria)
Jasmina Nedevska (etik, statskunskap)
Brian Palmer (antropologi)
Anders Piltz, professor (teologi, idéhistoria)
Julius Rocca (filosofi, idéhistoria)
Kim Solin (filosofi)
Georg Stenborg (latin)
Dominik Terstriep (systematisk teologi)
Lars-Olof Åhlberg, professor (estetik, filosofi)

Examinatorer

Filosofi: Ulf Jonsson
Exegetisk teologi: Mathias Nygaard
Historisk teologi: Magnus Nyman
Systematisk teologi: Philip Geister
Teologiska kultur- och samhällsstudier: Helena Bodin
A-kursen: Fredrik Heiding

Hör av dig!

Om du har frågor och inte hittar svar på hemsidan, ring eller mejla oss så får du svar!

018- 580 07 00
adm@newman.se