Kontakt

Personal

Rektor
Philip Geister

philip.geister@newman.se
018-580 07 01

Mottagning efter överenskommelse

Vicerektor
Christine Zyka

christine.zyka@newman.se
070-562 11 52

Mottagning efter överenskommelse

Studierektor
Erik Åkerlund

erik.akerlund@newman.se
070-942 97 68

Mottagnings- och telefontid: måndag, tisdag, torsdag kl. 10.00–12.00.

Personalansvarig
Tamilla Johansson

tamilla.johansson@newman.se
018-580 07 09

För närvarande sjukskriven.

Kursadministratör
Ann-Ida Fehn

ann-ida.fehn@newman.se
018-580 07 00/02

Mottagnings- och telefontid: måndag, onsdag, fredag kl. 10.00–12.00. För eventuella avvikelser, se Aktuellt.

Ekonomichef
Charlotte Byström

charlotte.bystrom@newman.se

Ansvarig för externa relationer
Thomas Idergard

thomas.idergard@newman.se

Projektkoordinator ”Praktikum im Norden”
Ricarda Clasen

ricarda.clasen@newman.se

Internationell sekreterare
Lidia Fioravanti

lidia.fioravanti@gmail.com
079-341 16 43

Webbredaktör
Marika Andræ

webbredaktor@newman.se

Lärare

Helena Bodin
Professor, högskolelektor i litteraturvetenskap

helena.bodin@newman.se

Philip Geister
Högskolelektor i teologi

philip.geister@newman.se
018-580 07 01

Gösta Hallonsten
Adjungerad professor i systematisk teologi

gosta.hallonsten@newman.se

Fredrik Heiding
Högskolelektor i teologi

fredrik.heiding@newman.se
018-580 07 18


Mathias Nygaard
Högskolelektor i exegetik

mathias.nygaard@newman.se

Ulf Jonsson
Professor i religionsfilosofi

ulf.jonsson@newman.se
018-580 07 15

Tomas Orylski
Docent, högskolelektor i systematisk teologi

tomas.orylski@newman.se
070-480 77 69

Christine Zyka
Högskolelektor i filosofi

christine.zyka@newman.se
070-562 11 52

Erik Åkerlund
Högskolelektor i filosofi

erik.akerlund@newman.se
070-942 97 68

Magnus Nyman
Professor i idé- och lärdomshistoria

magnus.nyman@newman.se
073-707 26 00

Tomas Ekenberg
Docent, högskolelektor i filosofi

tomas.ekenberg@newman.se
0730 62 71 11

Övrigt

Återkommande timlärare

Barbara Crostini (koordinator för patristikseminariet)
Kjell Blückert (kyrkohistoria)
Anna Minara Ciardi (kyrkohistoria)
Oleh Kindiy (teologi)
Bernhard Knorn (teologi)
Jenny Lindberg (etik)
Johannes Ljungberg (kyrkohistoria)
Brian Palmer (antropologi)
Anders Piltz, professor (teologi, idéhistoria)
Kim Solin (filosofi)
Taeda Tomic (filosofi)
Dominik Terstriep (systematisk teologi)
Lars-Olof Åhlberg, professor (estetik, filosofi)
Mårten Björk (teologi)
Gustav Zamore (latin)
Marika Andræ (svenska)

Examinatorer

A-kursen: Fredrik Heiding
Filosofi: Ulf Jonsson
Exegetisk teologi: Mathias Nygaard
Historisk teologi: Magnus Nyman
Systematisk teologi: Philip Geister
Teologiska kultur- och samhällsstudier: Helena Bodin

Hör av dig!

Om du har frågor och inte hittar svar på hemsidan, ring eller mejla oss så får du svar!

018- 580 07 00
adm@newman.se