Kontakt

Newmaninstitutet ligger i hjärtat av Uppsala. Vi välkomnar dina frågor. Titta gärna också på vår FAQ-sida, mycket information finns där.

Personal

Rektor
Philip Geister

philip.geister@newman.se

tel. 018-580 07 01
Mottagning efter överenskommelse

Vicerektor
Magnus Nyman

magnus.nyman@newman.se

tel. 0737 07 26 00
Mottagning efter överenskommelse

Studierektor
Christine Zyka

christine.zyka@newman.se

tel. 018-580 07 08
Telefon och mottagningstid: tisdag och torsdag kl. 10.00–12.00.

Biträdande studierektor
Erik Åkerlund

erik.akerlund@newman.se

tel. 070-942 97 68
Mottagnings- och telefontid: måndag–torsdag kl. 10.00–12.00.

Kursadministratör
Leena Källström

adm@newman.se

leena.kallstrom@newman.se

tel. 018-580 07 02
Mottagnings- och telefontid: måndag–fredag kl. 10.00–12.00.

Administrativ chef
Tanja Åkerblom

tanja.akerblom@newman.se

tel. 018-580 07 07

Erasmuskoordinator
Christoph Hermann

christoph.hermann@newman.se

tel. 070-956 76 32

Ansvarig Miljö och rättvisa program
Andreas Carlgren

andreas.carlgren@newman.se

Personalansvarig
Malin Åhrlin

malin.ahrlin@newman.se

Bibliotek
Anna Nick

anna.nick@newman.se

Tekniker
Dan Parsjö

dan.parsjo@newman.se

tel. 018-580 07 06

Lärare

Helena Bodin

(docent, högskolelektor i litteraturvetenskap)

helena.bodin@newman.se

tel. 018-580 07 05
Mottagnings- och telefontid säkrast måndagar.

Philip Geister

(högskolelektor i teologi)

philip.geister@newman.se

tel. 018-580 07 01

Gösta Hallonsten

(adjungerad professor i systematisk teologi)

gosta.hallonsten@newman.se

Fredrik Heiding

(högskolelektor i teologi)

fredrik.heiding@newman.se

tel. 018-580 07 18

Christoph Hermann

(lärare i östkyrkokunskap, statskunskap)

christoph.hermann@newman.se

tel. 070-956 76 32

Ulf Jonsson

(professor i religionsfilosofi)

ulf.jonsson@newman.se

tel. 018-580 07 15

Tomas Orylski

(docent, högskolelektor i systematisk teologi)

tomas.orylski@newman.se

tel. 070 480 77 69

Christine Zyka

(högskolelektor i filosofi)

christine.zyka@newman.se

tel. 018-580 07 08

Erik Åkerlund

(högskolelektor i filosofi)

erik.akerlund@newman.se

tel. 070-942 97 68

Magnus Nyman

(professor i idé- och lärdomshistoria)

magnus.nyman@newman.se

tel. 0737 07 26 00

Håkan Ulfgard

(adjungerad professor i exegetik)
hakan.ulfgard@newman.se

Övrigt

Återkommande timlärare

Kjell Blückert (kyrkohistoria)
Ulf Borelius (sociologi)
Anna Minara Ciardi (kyrkohistoria)
Anders Ekenberg (teologi)
Tomas Ekenberg (filosofi)
Tord Fornberg (bibelvetenskap)
Hedvig Larsson (religionshistoria, kyrkohistoria)
Iva Lucic (kyrkohistoria)
Jasmina Nedevska (etik, statskunskap)
Brian Palmer (antropologi)
Anders Piltz, professor (teologi, idéhistoria)
Julius Rocca (filosofi, idéhistoria)
Kim Solin (filosofi)
Elisabeth Stenborg (litteraturvetenskap)
Georg Stenborg (latin)
Dominik Terstriep (systematisk teologi)
Lars-Olof Åhlberg, professor (estetik, filosofi)

Examinatorer

Filosofi: Ulf Jonsson
Exegetisk teologi: NN
Historisk teologi: Magnus Nyman
Systematisk teologi: Philip Geister
Teologiska kultur- och samhällsstudier: Helena Bodin
A-kursen: Fredrik Heiding

Hör av dig

Om du har frågor och inte hittar svar på hemsidan, ring eller mejla oss så får du svar!

018- 580 07 00

 

 

Vårt läge

Vi finns i hjärtat av Uppsala, en stad som har fött innovativt tänkande i flera århundraden.