Kontakt

Personal

Rektor
Philip Geister

philip.geister@newman.se
018-580 07 01

Mottagning efter överenskommelse

Vicerektor
Christine Zyka

christine.zyka@newman.se
070-562 11 52

Mottagning efter överenskommelse

Studierektor
Erik Åkerlund

erik.akerlund@newman.se
070-942 97 68

Mottagnings- och telefontid: måndag, tisdag, torsdag kl. 10.00–12.00.

Personalansvarig
Tamilla Johansson

tamilla.johansson@newman.se
018-580 07 09

För närvarande sjukskriven.

Kursadministratör
Ann-Ida Fehn

ann-ida.fehn@newman.se
018-580 07 00/02

Mottagnings- och telefontid: måndag, onsdag, fredag kl. 10.00–12.00. För eventuella avvikelser, se Aktuellt.

Ekonomichef
Charlotte Byström

charlotte.bystrom@newman.se

Ansvarig för externa relationer
Thomas Idergard

thomas.idergard@newman.se

Projektkoordinator ”Praktikum im Norden”
Ricarda Clasen

ricarda.clasen@newman.se

Internationell sekreterare
Lidia Fioravanti

lidia.fioravanti@newman.se
079-341 16 43

Webbredaktör
Marika Andræ

webbredaktor@newman.se

Vaktmästare
Dan Parsjö

dan.parsjo@newman.se
018-580 07 06

Lärare

Professor, högskolelektor i litteraturvetenskap
Helena Bodin

helena.bodin@newman.se

Högskolelektor i teologi
Philip Geister

philip.geister@newman.se
018-580 07 01

Adjungerad professor i systematisk teologi
Gösta Hallonsten

gosta.hallonsten@newman.se

Högskolelektor i teologi
Fredrik Heiding

fredrik.heiding@newman.se
018-580 07 18


Högskolelektor i exegetik
Mathias Nygaard

mathias.nygaard@newman.se

Professor i religionsfilosofi
Ulf Jonsson

ulf.jonsson@newman.se
018-580 07 15

Docent, högskolelektor i systematisk teologi
Tomas Orylski

tomas.orylski@newman.se
070-480 77 69

Högskolelektor i filosofi
Christine Zyka

christine.zyka@newman.se
070-562 11 52

Högskolelektor i filosofi
Erik Åkerlund

erik.akerlund@newman.se
070-942 97 68

Docent, högskolelektor i filosofi
Tomas Ekenberg

tomas.ekenberg@newman.se
0730-62 71 11

Övrigt

Återkommande timlärare

Barbara Crostini (koordinator för patristikseminariet)
Kjell Blückert (kyrkohistoria)
Anna Minara Ciardi (kyrkohistoria)
Oleh Kindiy (teologi)
Bernhard Knorn (teologi)
Jenny Lindberg (etik)
Johannes Ljungberg (kyrkohistoria)
Brian Palmer (antropologi)
Anders Piltz, professor (teologi, idéhistoria)
Kim Solin (filosofi)
Taeda Tomic (filosofi)
Dominik Terstriep (systematisk teologi)
Lars-Olof Åhlberg, professor (estetik, filosofi)
Mårten Björk (teologi)
Gustav Zamore (latin)
Marika Andræ (svenska)

Examinatorer

A-kursen: Fredrik Heiding
Filosofi: Ulf Jonsson
Exegetisk teologi: Mathias Nygaard
Historisk teologi: Fredrik Heiding
Systematisk teologi: Philip Geister
Teologiska kultur- och samhällsstudier: Helena Bodin

Hittar du inte rätt person eller har du frågor kan du kontakta vår expedition.
018-580 07 00
adm@newman.se